The Festival is recipient of the Europe for Festivals, Festivals for Europe label of the European Festival Association.   The festival is part of the Calendar of cultural events of Sofia Municipality.
Фестивалът е носител на лейбъла за качество "Европа за фестивалите, фестивалите за Европа" на Европейската фестивална асоциация.  Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община.
ОЧАКВАЙТЕ
В ПРОГРАМАТА НА
52-рия МЕЖДУНАРОДНИЯ  ФЕСТИВАЛ
"СОФИЙСКИ МУЗИКАЛНИ СЕДМИЦИ"

22 май - 1 юли 2021 г.

Фестивалът е част от
Календара на културните събития
на Столична община за 2021 г.

Фестивалът е носител на лейбъла за качество
"Европа за фестивалите, фестивалите за Европа"
на Европейската фестивална асоциация

Съорганизатори:
Столична община,
Министерство на културата,
Софийска филхармония

Медийни партньори:
БНТ, БНР, TV1, bTV Radio group

www.sofiaweeks.com

Корейската композиторска школа във фокус:
Гонйонг Ли, Сонгуон Бак, Джонгянг Бак,
Суджонг Ли, Хьокджин Шин

Ансамбъл във фокус:
Струнният квартет

Артист във фокус:
Пламена Мангова - 30 години на сцената

Жанр във фокус:
Камерната музика

Инструмент във фокус:
Флейтата

Страна във фокус:
Австрия

Годишнини:
Петко Стайнов - 125 г.,
100 години НМА "Проф. Панчо Владигеров",
Лили Атанасова - 100 г.,
Астор Пиацола - 100 г.,
Емил Караманов - 100 г.,
Георги Костов - 80 г.,
Александър Шурбанов - 80 г.,
Михаил Пеков - 80 г.,
Велислав Заимов - 70 г.,
Ростислав Йовчев - 60 г.


***

Над 50 прояви с над 400 участници от 13 държави -
Австрия,
Босна и Херцеговина,
Бразилия,
Германия,
Италия,
Северна Македония,
Полша,
Русия,
САЩ,
Унгария,
Финландия,
Франция,
Южна Корея


***

Нов цикъл "Потомци-Следовници":
Абисал Гергиев,
Ангел Заберски-син,
Атанас Кръстев,
Борис Петров,
Василена Серафимова,
Виктор Теодосиев,
Виктория Василенко,
Доротея Доротеева,
Евгени Николов,
Евелин Березовски,
Заурбек Гугкаев,
Зорница Иларионова,
Иван Янъков,
Любомир Денев-син,
Радосвет Кукудов,
Румен Бояджиев-син,
Христо Павлов
и др.


***

За втора година
продължаваме идеята за своеобразен
"Преглед на българските оркестри" - 
с Младежка филхармония "Пионер"
Варненска филхармония
Русенска филхармония
Камерен ансамбъл "Софийски солисти"
Камерен оркестър "Орфей" при ОКДК - Перник
Симфониета - Видин
Симфониета - Враца
и съорганизатора
Софийска филхармония


***

Световни премиери на творби от
Албена Врачанска
Ангел Заберски-син
Васил Казанджиев
Велислав Заимов
Десислава Добрева
Георги Арнаудов
Димитър Бодуров
Камий Крегер
Николай Димитров
Пламен Джуров
Румен Бояджиев-син
Филип Павлов
Цвета Димитрова


***

Премиери за България на произведения от
Албена Врачанска
Александер Мюленбах
Бетовен
Георги Арнаудов
Гонйонг Ли
Джонгянг Бак
Иван Боуманс
Йохан Каспар Мерц
Марин Големинов
Максим Цеков
Северин Нойбауер
Северин Хехвартнер
Сонгуон Бак
Суджонг Ли
Фридрих Гулда
Хьокджин Шин
и др.


***

Представяне на нови компактдискове на
Василена Серафимова/Тома Енко
Мария Митева/Евгения Радославова
трио SMS,
Зорница Иларионова/Мария-Елена Средева
Сузана Клинчарова


***

Представяне на книги за
Вагнер в Софийската опера
Софийския камерен хор
музикалното образование

от автори като
Пламен Карталов
Теодора Павлович
Росица Драганова
и др.


***

Майсторски класове и семинари на
Людмил Ангелов,
Сузана Клинчарова
Валентин Пейчинов


***

За първи път на софийската фестивална сцена ще бъдат
Абисал Гергиев
Заурбек Гугкаев
Евелин Березовски
Трио SMS
Wienna Duo
Димитър Косев
Фидоси Керчев
Ивайло Василев
Иван Янъков
Борис Петров
Василена Серафимова
Тома Енко
и др.


***

За първи път специално за фестивала обединяват творческите си енергии
Абисал Гергиев и Софийската филхармония
Заурбек Гугкаев и Теди Папаврами
Георги Патриков и Фидоси Керчев
Луиза Село и Нона Кринчева
Георги Димитров и Томас Вайнхапел
Евгения Радославова и Мария Митева
Павел Балев и Ивайло Василев
Димитър Косев и Иван Янъков
Христо Павлов и Борис Петров
Любомир Денев-син и Даниела Йолкичева
Доротея Доротеева и Иван Кюркчиев
и др.


***

Лекции на
Албена Врачанска
Балаж Бьорьоц


***

ОПЕРИ И ОРКЕСТРИ

Младежка филхармония "Пионер"
Варненска филхармония
Русенска филхармония
Камерен ансамбъл "Софийски солисти"
Камерен оркестър "Орфей" при ОКДК - Перник
Симфониета - Видин
Симфониета - Враца
Софийска опера и балет
Софийска филхармония


***

АНСАМБЛИ

Състави на НМА "Проф. Панчо Владигеров":
Фолклорен състав
Биг Бенд
Студентски камерен оркестър
Студентски симфоничен оркестър
Академичен симфоничен оркестър

Виена дуо
Kвинтет "Пилекадоне"
Кварто Квартет
Струнен квартет "Големинов"енд
Струнен квартет "Пипков"
Струнен квартет "София"
Струнен квартет "Филхармоника"
Струнен квартет "Ars Musica"
Трио "Арденца"
Трио SMS


***

ХОРОВЕ

Национален филхармоничен хор "Светослав Обретенов"
Смесен хор на НМА "Проф. Панчо Владигеров"
Софийски камерен хор "Любомир Пипков"


***

ПЕВЦИ

Бисер Георгиев - баритон
Доротея Доротеева - сопран
Максимилиан Лютгендорф - тенор
Мила Михова - сопран
Николай Моцов - тенор
Тереза Бракалова - мецосопран
Томас Вайнхапел - баритон
Цветана Бандаловска - сопран


***

ДИРИГЕНТИ

Адриана Благоева
Георги Димитров
Георги Патриков
Григор Паликаров
Димитър Косев
Заурбек Гугкаев
Любомир Денев-син
Михаил Йосифов
Найден Тодоров
Олег Пташников
Павел Балев
Пламен Джуров
Райчо Христов
Саша Гьотцел
Саша Мякиля
Славил Димитров
Теодора Павлович
Христо Павлов


***

СОЛИСТИ

Абисал Гергиев - пиано
Александър Василенко - пиано
Александър Краповски - цигулка
Александър Лиалиос - пиано
Александър Сомов - виолончело
Анелия Господинова - пиано
Атанас Карафезлиев - тромбон
Атанас Куртев - пиано
Атанас Кръстев - виолончело
Аяно Сато - английски рог
Богдан Иванов - пиано
Божидар Братоев - цигулка
Борис Белкин - цигулка
Борис Петров - саксофон
Валентина Гюлева - пиано
Василена Серафимова - маримба
Венцислав Хърков - виолончело
Виктор Теодосиев - валдхорна
Виктория Василенко - пиано
Вълчан Вълчанов - обой
Галина Апостолова - пиано
Галина Койчева - цигулка
Георгита Бояджиева - виолончело
Гергана Несторова - пиано
Даниела Статкова - фагот
Даниела Йолкичева - арфа
Деян Великов - контрабас
Евгени Николов - цигулка
Евгения Радосолавова - пиано
Елена Дикова - пиано
Емил-Джордж Атанасов - тромбон
Жени Захариева - пиано
Иван Янъков - пиано
Йоана Георгиева - пиано
Йордан Димитров - цигулка
Ивайло Василев - пиано
Иван Керековски - пиано
Инес Симеонова - пиано
Калин Панайотов - обой
Константин Кожухаров - обой
Кристиян Калоянов - кларинет
Лили Милчева - цигулка
Луиза Село - флейта
Людмил Ангелов - пиано
Маргарита Илиева - пиано
Марина ди Палма - флейта
Мария Василева - виолончело
Мария Митева - флейта
Марта Потулска - виола
Мартин Илиев - кларинет
Мартин Савелиев - кларинет
Мидори - цигулка
Мирна Мликота-Диздаревич - флейта
Милена Моллова - пиано
Мирослав Димов - перкусии
Надежда Цанова - пиано
Нона Кринчева - пиано
Олег Майзенберг - пиано
Павел Ваклинов - кларинет
Пламена Мангова - пиано
Раиса Запрянова - виола
Радосвет Кукудов - тимпани
Росен Идеалов - кларинет
Ростислав Йовчев - пиано
Сабина Йорданова - фагот
Сара Паносян - цигулка
Светлин Русев - цигулка
Симеон Златков - пиано
Симон Павлов - пиано
Симон Трпчески - пиано
Сузана Клинчарова - арфа
Теди Папаврами - цигулкa
Теодора Атанасова - виолончело
Тодор Петров - пиано
Тома Енко - пиано
Фидоси Керчев - пиано
Яна Михайлова - флейта

***