55-ТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ

23 май – 1 октомври 2024

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община през 2024 г.

Съорганизатори:

АКЦЕНТИ

В ПРОГРАМАТА НА 55-ТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ
„СОФИЙСКИ МУЗИКАЛНИ СЕДМИЦИ“

23 май – 1 октомври 2024

Мото:

Юбилеи и годишнини

Ансамбъл във фокус:

Сонатното дуо

Инструмент във фокус:

Виолончелото

Държава във фокус:

франция

Композитор във фокус:

Панчо Владигеров

Композитор във фокус:

Васил Казанджиев

Годишнини :

200 г. Антон Брукнер, Бедржих Сметана,
150 г. Арнолд Шонберг, Густав Холст, Йозеф Сук,
125 г. Панчо Владигеров и Франсис Пуленк,
120 г. Любомир Пипков и Национално музикално училище „Любомир Пипков“,
100 г. Константин Илиев, Георги Тутев, Илия Темков, Катя Попова, Луиджи Ноно,
90 г. Георги Робев, Иван Спасов, Васил Казанджиев,
75 г. Александър Кандов, Божидар Спасов, Пламен Джуров, Филип Павлов, Румен Бальозов,
70 г. Сузана Клинчарова.

За пета година
продължаваме идеята за
„Преглед на българските оркестри“

Оркестър „Камерата Орфика НБУ“,
Софийска филхармония,
Симфоничен оркестър – Сливен,
Камерен ансамбъл „Софийски солисти“,
Плевенска филхармония,
Оркестър на Музикално–драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново,
Симфониетите от Враца и София,
Русенска филхармония,
Международен фестивален оркестър.

За първи път
на софийска сцена обединяват
творческите си енергии :

Златомир Фунг и Ернст Хьотцл,
Леон Бош и Милена Моллова,
Любомир Денев-син и Антон Сороков,
Андриана Йорданова и Боряна Ламбрева,
Йълдъз Ибрахимова и Георги Патриков,
Давид Фелдман и Гудрун Сидоние Отто,
Виржиния Атанасова и
Cantanti Dei Monti Verdi,
трио Assai и Огнян Константинов,
Алон Сариел и Христина Белева,
Юрген де Бруин и Калина Андреева,
Георгита Бояджиева и Мирослав Димов,
Светлин Русев и Теодосий Спасов,
Мануела Бончева и Марк Шемие, и др.

За първи път на софийската фестивална сцена са :

Антон Сороков, Давид Фелдман, Леон Бош, Леонард Лееб, Гийом Венсан, Даниела Минева, Ценка Дянова, Ромен Гариу, Камерният оркестър „Профундис“, Златомир Фунг, Венета Нейнска, Юрген де Бруин, Йохан Шмид, Климент Тодоровски, клавирните дуа „Ондин“ и Афруне-Морети, Диана Банчева, „Еврохор 2024“, Емануил Иванов, Щефан Планк, Мартин Иванов, Елизабет Поуп, Ана Бинета Диуф, Игор Коньолато, Атила Пастор и др.

НАД 80 ПРОЯВИ С

НАД 500 УЧАСТНИЦИ ОТ 17 държави :

Австрия, Белгия, България, Германия, Италия,
Испания, Израел, Люксембург, Русия,
САЩ,
Северна Македония, Турция, Украйна,
Франция, Швейцария, Южна Корея, Япония.

Световни премиери на творби от :

Албена Врачанска, Александра Карастоянова-Хермелин, Александра Фол, Александър Кандов, Асен Аврамов, Атанас Атанасов, Благовеста Константинова, Божидар Спасов, Васил Казанджиев, Виктор Илиев, Георги Арнаудов, Йордан Гошев, Красимир Тасков, Ксавие Желабер, Мануела Бончева, Марк Шемие, Мисон Джонг, Михаил Пеков, Марин Големинов, Пламен Джуров, Петър Керкелов, Румен Байрактаров, Сабин Леви, Теодосий Спасов, Филип Павлов, Цветан Добрев, Чико Мело, Юнгьонг Парк.

Премиери за България на творби от :

Адриана Хьолски, Албена Врачанска, Алма Малер, Алфред Грюнфелд, Андре Кампра, Андре Гретри, Бокнам Ли, Борис Мерсон, Бьондонг Бек, Галина Устволская, Георги Арнаудов, Гийом Лекьо, Джонатан Харви, Ейми Бийч, Йозеф Йонген, Леонард Лееб, Макс Брух, Мартин Иванов, Мауро Поро, Мечислав Вайнберг, Мисон Джонг, Михаил Плетньов, Мортън Фелдман, Никола да Грини, Паул Хертел, Пиер Тилоа, Полин Виардо, Симеон Пиронков, Стефано Донауди, Фернандо Обрадорс, Фредерик Ржевски, Хенри Пърсел, Рентаро Таки, Юнгьонг Парк и др.

Представяне на
нови компактдискове на :

фамилия Владигерови, Албена Врачанска, Кремена Оксенкруг, Атанас Кръстев и Мартина Табакова, Ромен Гариу и Даниела Дикова и др.

Представяне на книги на :

Диана Данова-Дамянова,
Снежана Врангова
,
Филип Павлов и др.

Майсторски класове
и семинари
на :

Антон Сороков,
Валентин Пейчинов,
Гудрун Сидоние Отто,
Иван Янъков,
Людмил Ангелов,
Сузана Клинчарова.

ОПЕРИ И ОРКЕСТРИ :

Камерен ансамбъл “Софийски солисти”
Камерен оркестър „Профундис“ – Скопие
Международен фестивален оркестър
Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново
Национален музикален театър „Стефан Македонски“
Плевенска филхармония
Оркестър на НМУ „ Любомир Пипков“
Оркестър „Камерата Орфика“ НБУ
Симфониета Враца
Симфониета София
Симфоничен оркестър при Държавна опера Русе
Симфоничен оркестър – Сливен
Софийска филхармония
Струнен оркестър „Небесна хармония“
Филхармония „Пионер“

АНСАМБЛИ :

Вокален ансамбъл Cantanti Dai Monti Verdi
Духов квинтет „Пилекадоне“
Камерен ансамбъл „Музика Нова“
Кварто квартет
Клавирно дуо „Ондин“ – Франция
Клавирно дуо Иво Върбанов и Фиамета Тарли
Клавирно дуо – Фабио Афруне и Летиция Морети – Италия
Мандолинен квинтет “ София”
Струнен квартет „София“
Струнен квартет “Филхармоника“
Струнен квартет „Фрош“
Трио „Assai”

ХОРОВЕ :

Академичен хор „Българска хорова капела Георги Робев“
Дамски хор „Te Deum Adoramus”
Софийски камерен хор „Васил Арнаудов“
Хор на НМУ „Любомир Пипков“
„Eврохор 2024“

ПЕВЦИ :

Ана Бинета Диуф – мецосопран
Андриана Йорданова – сопран
Борис Луков – тенор
Валентин Ватев – баритон
Васил Антов – тенор
Гудрун Сидоние Отто – сопран
Давид Фелдман – контратенор
Диана Банчева – сопран
Елизабет Поуп – сопран
Гергана Димитрова
Гиргина Гиргинова – сопран
Йълдъз Ибрахимова
Мария Павлова – сопран
Кристина Георгиева
Николай Димов – баритон
Петя Георгиева
Пламен Бейков – бас
Симеон Владов – четец
Синтия Кнох – сопран
Стефани Кръстева – сопран

ДИРИГЕНТИ :

Виржиния Атанасова
Донка Митева
Драгомир Йосифов
Емил Табаков
Ернст Хьотцл
Георги Димитров
Георги Патриков
Гюргица Дашич
Йордан Камджалов
Константин Добройков
Леон Бош
Любомир Денев – син
Марко Амхерд
Милен Начев
Найден Тодоров
Нели Трошева
Огнян Митонов
Росен Гергов
Светослав Борисов
Славил Димитров
Теодора Димитрова
Теодора Павлович
Христо Павлов

РЕЖИСЬОРИ :

Явор Радованов
Пенка Казанджиева

ХОРЕОГРАФИ :

Ангелина Гаврилова

СОЛИСТИ :

Албена Врачанска – пиано
Александър Владигеров – тромпет, пиано
Александър Сомов – виолончело
Алон Сариел – барокова мандолина и лютня
Анатоли Кръстев – виолончело
Ангел Димитров – акордеон
Ангел Ялъчков – пиано
Анелия Господинова – пиано
Антон Сороков – цигулка
Атанас Кръстев – виолончело
Атила Пастор – виолончело
Благовеста Константинова – пиано
Бомсори Ким – цигулка
Борислав Илиев – тамбура и китара
Боряна Ламбрева – пиано
Бурхард Тьолке – виола
Варта-Естер Каспарян – пиано
Венета Нейнска – пиано
Веско Ешкенази – цигулка
Виктор Василев – цигулка
Виктор Теодосиев – валдхорна
Виктория Василенко – пиано
Вилиана Вълчева– пиано
Вълчан Вълчанов – обой
Георги Спасов – флейта
Гергана Несторова – пиано
Гийом Венсан – пиано
Даниела Дикова – пиано
Даниела Минева – пиано
Десислава Чолакова – цигулка
Десислава Щерева – пиано
Димитър Димитров – флейта
Димитър Тенчев – виолончело
Доач Бездюс – пиано
Евгения Радославова – пиано
Екатерина Владигерова – пиано
Елена Дикова – пиано
Емануил Иванов – пиано
Жаклин Прейс – цигулка
Жоан Марти Фраскиер – баритон – саксофон
Зекие Йълмъз – акордеон
Зорница Иларионова – цигулка
Златомир Фунг – виолончело
Иван Дончев – пиано
Иван Янъков – пиано
Ивелина Иванчева – пиано
Игор Коньолато – пиано
Инес Симеонова – пиано
Йоанна Русева – цигулка
Йохан Шмид- пиано
Кай Гергов – цигулка
Калина Андреева – вокал и контрабас
Климент Тодоровски – цигулка
Константин Владигеров – кларинет, пиано
Костадин Генчев – кавал
Ксавие Желабер – електроника
Кремена Оксенкруг – цигулка
Лео Гергов – пиано
Леонард Лееб – тромпет
Лиляна Кехайова – виолончело
Людмил Ангелов – пиано
Максимилиане Вилмс – цигулка
Мануела Бончева – електроника
Мануела Генова – пиано
Маргарита Илиева – пиано
Маргарита Калчева – контрабас
Марина Иванова – пиано
Марио Хосен – цигулка
Марк Шемилие – електронеика
Марта Потулска – виола
Мартин Иванов – пиано
Мартина Табакова – пиано
Мирослав Димов – перкусии
Надежда Цанова – пиано
Николай Маринов – пиано
Николай Цветков – пиано
Огнян Константинов – виола
Петър Македонски – тромпет
Ралица Димитрова – пиано
Радослав Дюлгеров – туба
Рей Гергов – виолончело
Ромен Гариу – виолончело
Росен Идеалов – кларинет
Румен Цветков – виола
Рудолф Леополд – виолончело
Сабин Леви – орган
Сабине Майер – кларинет
Светлин Русев – цигулка
Стефания Янкова – виола
Стоимен Пеев – цигулка
Сузана Клинчарова – арфа
Татяна Божко – пиано
Теодора Атанасова – виолончело
Теодосий Спасов – кавал
Фидоси Керчев – пиано
Христина Белева – гъдулка
Ценка Дянова – пиано
Юрген де Бруин – лютня
Явор Желев – флейта

НАРАТОРИ :

Елена Алекова
Симеон Владов

ЛЕКТОРИ :

Емилия Големинова

Партньори